Written by Administrator
|
Friday, 09 September 2011 |
Eko-monitoring Mure i Drave Dakle, nakon jesenskih najava o pregrađivanju Mure na samom ušću u Dravu, odlučili smo iz prve ruke pogledati o čemu se tu radi i kakva je situacija nakon nekoliko mjeseci i to kroz ekološku radionicu.
Mala i hrabra internacionalna ekipa (imali smo u posadi originalnog Engleza sa suprugom) uputila se Murom uzvodno do nasipa/pregrade čijom su izgradnjom Mađari jesenas izazvali našu medijsku buku i ekološko zgražanje.
Nasip/pregrada je još gora i užasnija izbliza, nego li se to vidi gledajući s ruba plaže SIP na Halaš Čardi. Bukvalno je prepriječila Muru okomito sa mađarske obale i njezinu svu silinu usmjerila na sjevernu stranu otoka Kečilenda. Danas ima nekih 15 metara vode između erodirane obale otoka Kečilenda i samog vrha nasipa, a uz polegnuto drvo u vodi i bjesomučne vrloge ruba nasipa, nemoguće je proči čamce. Bar se mi nismo usudili, pored sveg vlastitom iskustva i odlične opreme.
To ujedno znači i da je Mura definitivno usmjerena da "zbriše" Kečilend i udari na plažu SIP. Očito plaži SIP, tom legendarnom kupalištu Podravaca, nije suđeno da ima dulji život (baš kao što smo i predvidjeli prije nekoliko godina, pri opisu stvaranja novog ušća uzvodno 1 km od današnjeg). Ovom izgradnjom Mađari su samo stavili točku na "i" i ubrzali čitavu stvar.
Nakon dokumentirnih snimaka rugla od nasipa, koji su napravljeni u krajnje opasnim uvjetima plovidbe, lagano smo se vratili u Dravu i zatim uzvodno sve do "Uskog struka Velikog Pažuta", mjesta gdje smo prvi put snimili novo ušće u 5. mjesecu 2009. Već se dobrano vidi prolaz prema Muri i samo o visini vodostaja ovisi koja količina vode Drave na tom mjesto utječe u Muru ili Mure u Dravu. Neminovno je da su, od te točke pa nizvodno do Halaš Čarde, dani ovih dijelova Velikog Pažuta odbrojani.
|
Last Updated ( Friday, 09 September 2011 )
|